Kobiety do start-upów!

Z najróżniejszych statystyk i zestawień wynika, że około 15% wszystkich startupów zostało założonych przez kobiety. Ponadto, kobiety zakładają firmy z nakładem finansowym niższym o 50%. Mimo to, często generują one wyższe dochody niż te prowadzone przez mężczyzn. Dane są jednoznaczne – kobiety są idealnymi kandydatkami na założycielki startupów!

W 2019 roku, kiedy stopa zwrotu kobiecych startupów sięgnęła magicznych 35%, a inwestorzy przeznaczyli na nie jedynie 2.2% swojego globalnego budżetu 2.2%. Warto wspomnieć, że jeśli jednak inwestor zdecyduje się na wsparcie kobiecego startupu, to zwrot wynosi 71 pensów na każdym dolarze. [1] To dobre wieści dla kobiet, które zamierzają zaistnieć na technologicznym rynku oraz chcących je wesprzeć inwestorów.

“For a second year in a row, only 2.2% of investor funding went to women-led startups.”

Allyson Kapin, Forbes USA

Z bólem serca patrzę na powyższe statystyki, ponieważ za nimi kryje się mnóstwo niewykorzystanych kobiecych potencjałów. Pomysłów, które z pewnością okazałyby się sukcesem. Gdyby nie brak zainteresowania ze strony inwestorów, niska konkurencyjność lub samoocena założycielek. Dlatego dzisiaj opowiem Wam o kobiecych startupach, którym się udało. Ale wróć… “udało” to nie jest odpowiednie słowo. Nie odzwierciedla ono ogromu pracy, wymiaru godzin i energii poświęconych w budowaniu swojej marki. Poniższe firmy utrzymały się na rynku nie poprzez łut szczęścia, ale dzięki kobiecemu wysiłkowi i determinacji.

Weźmy pod uwagę na przykład firmę Azimo założoną między innymi przez Polkę –  Martę Krupińską. Jej fenomen polega na umożliwieniu przesyłania gotówki z krajów rozwiniętych do tych mniej zamożnych za cenę niższą niż przelewy bankowe. Firma posiada łatwą w użyciu aplikację, dzięki której pracujący za granicą żywiciele rodziny mogą szybko, tanio i bezpiecznie przesłać pieniądze do swoich bliskich. Roczny wolumen transferów za pomocą tej aplikacji wynosi ponad 5mld PLN! Zarówno o Azimo jak i Deko Eko (platformy sprzedażowej produktów z uprecyklingu) mogliśmy przeczytać w rankingach Forbes oraz artykułach Business Insider.

Polski Fundusz Rozwoju w swojej historii również wsparł kilka ciekawych kobiecych startupów i ich założycielki. Vividq (https://vivid-q.com/) to firma zajmująca się hologramami. Jej założycielką jest absolwentka Szkoły Pionierów PFR, Aleksandra Pędraszewska.

Dzięki programowi Akademia BioMed PFR szansę na rozbudowanie marki dostała firma PelviFly sprzedająca urządzenie do ćwiczeń dna miednicy dla kobiet borykających się z nietrzymaniem moczu. Swoje postępy można monitorować poprzez aplikację mobilną.

Magda Janczewska, kolejna absolwentka Szkoły Pionierów PFR pracuje nad nanocząsteczkami używanymi we wczesnej diagnostyce nowotworów za pomocą technologii PET. Jeśli interesuje Was tematyka radio farmaceutyki, zapraszam na https://nanothea.com/.

O Szumisiach słyszeli już chyba wszyscy. Nie każdy jednak wie, iż szumiące, usypiające misie stworzyła mama trójki dzieci – Anna Skórzyńska. Misie o najróżniejszych kształtach i wzorach można obsługiwać z aplikacji na telefon. Ponieważ sukces Szumisi jest ogromny, założycielka firmy jest mentorką w jednym z programów PFR.

Każda z powyższych kobiet miała pomysł na świetny biznes i dzięki pomocy inwestorów, Polskiego Funduszu Rozwoju i/lub bliskich jej osób była w stanie osiągnąć niewyobrażalny sukces. Ty też możesz spróbować swoich sił w świecie startupów, a dzięki programowi PFR otrzymasz wsparcie merytoryczne.

Zostało jeszcze 8 dni do końca naboru aplikacji do III edycji Szkoły Pionierów PFR. Jeśli sądzisz, że jako kobieta nie otrzymałaś wsparcia, uczestnictwo w programie edukacyjnym dla przyszłych przedsiębiorców może być idealnym rozwiązaniem. Szkoła prowadzi warsztaty oraz szkolenia (dodatkowo pomoże rozwinąć Twoje kontakty biznesowe za granicą!), gdzie zdobędziesz niezbędną widzę, zrozumiesz potrzeby różnych branż oraz znajdziesz osoby do współpracy nad Twoim projektem.

W Radzie Programowej zasiadają między innymi wykładowcy z uniwersytetów SWPS i MIT, członkowie zarządów Allegro i SMOK Ventures oraz dyrektor departamentu innowacji Alior Bank. Wśród nich są wspaniałe kobiety – badaczka Natalia Hatalska, Dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji PFR Eliza Kruczowska oraz Aleksandra Przegalińska (MIT).

Aby sprawdzić szczegóły naboru do programu PFR kliknij tutaj.

[1] — https://www.inc.com/kimberly-weisul/boston-consulting-group-female-founders-higher-revenues.html.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s