Kobiety, które zrewolucjonizowały świat nauki!

Z okazji Dnia Kobiet, postanowiłam opisać siedem inspirujących kobiet w nauce, które zmieniły sposób w jaki patrzymy na otaczający nas świat. Kiedy słyszę o każdej z nich, dostaję ogromnego motywacyjnego kopa! Mam nadzieję, że ten post zadziała na Was podobnie 🙂

Możliwe, że o niektórych z tych kobiet nigdy nie słyszałyście, dlatego będzie mi jeszcze milej, jeśli roześlecie ten post dalej w świat, aby więcej osób poznało ich nazwiska!

  1. Maria Skłodowska-Curie

Pierwsza kobieta w tym zestawieniu nie jest zaskoczeniem, ale mam tutaj ciekawostkę – noszę drugie imię Maria właśnie po tej oto wspaniałej chemiczce. Maria to była wyjątkowa naukowczyni. Jako jedyna zdobyła dwie Nagrody Nobla – obie w dziedzinach nauk przyrodniczych! Dzięki niej rozpoczęto leczenie nowotworów promieniotwórczością oraz poznano dwa nowe pierwiastki: rad i polon. Jako pierwsza kobieta we Francji uzyskała tytuł doktora nauk fizycznych. Była też pierwszą kobietą profesor na Sorbonie. To również jedna z pierwszych kobiet posiadających prawo jazdy. Jej życiorys to jest jedna z najbardziej inspirujących historii wszech czasów. Poniżej znajduje się zdjęcie sławnych fizyków, gdzie między innymi widnieje Maria (jako jedyna kobieta) wraz z jej kolegą – Albertem Einsteinem.

Źródło: culture.pl

2) Rosalin Franklin 

Jako genetyczka nie mogłabym pominąć tej wspaniałej kobiety. Kiedy znani z odkrycia struktury cząsteczki DNA Watson i Crick opierali swoje teorie na wynikach innych naukowców, Rosalin była badaczką, która sama wykonywała eksperymenty potwierdzające swoje tezy. Rosalin była jedną z pierwszych studentek Uniwersytetu w Cambridge, gdzie obroniła licencjat i doktorat. Kontynuowała badania w Paryżu i poźniej w Londynie na King’s College. Tam razem ze swoim doktorantem wykonała sławne zdjęcia rentgenowskie struktury krystalicznej DNA, które to jej szef „po cichu” udostępnił Watsonowi i Crickowi. Nie byli oni wcześniej zainteresowani wynikami Rosalin, a ich własne projekty cząsteczki znacząco odbiegały od eksperymentalnych dowodów głoszonych przez Franklin. Właśnie ta fotografia naprowadziła ich na prawdziwy model nici DNA, za co później (wraz z szefem Franklin) odebrali Nagrodę Nobla. Rosalin pomimo opublikowania swoich wyników w Nature, nie otrzymała nagrody ponieważ zmarła 4 lata wcześniej. Czy byłaby nominowana? Tego nie wiemy.

Źródło: flynerd.pl

3) Valentina Tereshkova

Pierwsza kobieta w kosmosie. Została wybrana spośród 400 aplikantów do 18 miesięcznego programu treningowego, głownie dlatego, że bardzo dobrze skakała ze spadochronem. Jako jedyna z czterech kobiet przeszła całe szkolenie i została wytypowana na… pilota Vostok 6! Okrążyła ziemię 48 razy w ciągu 70 godzin.

Źródło: theguardian.co.uk

4) Peggy Whiston

Pierwsza kobieta – dowódca stacji kosmicznej. Urodziła się na farmie i zdobyła doktorat w dziedzinie biochemii, później została naukowcem NASA. Po siedmiu latach pracy naukowej, została astronautą i wśród załogi Expedition 5 została wysłana na Międzynarodową Stację Kosmiczną jako Szef Sztabu Naukowego. Spędziła wtedy 185 dni w kosmosie. Po powrocie wyruszyła w kolejną ekspedycję – Expedition 16, już jako dowódca stacji kosmicznej i uwaga – nie zrobiła tego tylko raz, ale jako pierwsza kobieta DWA razy! Kolejny przypadł na rok 2016 (Expedition 51), gdzie została najstarszą kobietą w kosmosie. Wróciła w wieku 57 lat i przeszła na emeryturę spędzając w przestrzeni kosmicznej w sumie 665 dni! Biochemik w kosmosie… ciekawe co mnie czeka po moim doktoracie hmm.. 🤔

Źródło: wikipedia.com

5) James Miranda Steuart Barry

To jednak James czy Miranda? Jej historię przeczytałam kiedyś w internecie i nie może zabraknąć Mirandy w tym zestawieniu! Otóż Dr. Berry była wojskowym chirurgiem wykształconym w Uniwersytecie w Edynburgu. Służyła między innymi w Cape Town i innych koloniach brytyjskich. Przeprowadziła pierwszą cesarkę w Afryce i piastowała pozycję Głównego Inspektora – drugi najwyższy stopień medyka w wojsku brytyjskim (równoznaczny z generałem). Przez cały ten czas żyła jako MĘŻCZYZNA, chociaż pogłoski głosiły, że jest homoseksualistą. Dopiero po śmierci autopsja wykazała, że Dr. Barry był… kobietą i w dodatku stwierdzono na jej ciele rozstępy po odbytej ciąży! Dlaczego całe życie podawała się za mężczyznę? Ponieważ w tamtych czasach (przełom XVIII i XIX w.) kobiety nie mogły studiować medycyny, a już tym bardziej nie mogły zostać chirurgiem. My to potrafmy znaleźć wyjście z każdej sytuacji 🙂

Źródło: bustle.com

6) Elizabeth Blackburn

Kobieta, która odkryła dlaczego się starzejemy. Laureatka Nagrody Nobla za swoją pracę nad telomerami (końcówkami chromosomów) oraz telomerazą (enzymem, który ratuje te końcówki przed niszczeniem). Poza wspaniałą karierą naukową oraz pozycją dyrektorki Uniwersytetu w Salk, była też przewodniczą komisji bioetycznej. Wspierała ona możliwość badań na ludzkich komórkach embrionalnych, sprzeciwiając się administracji Prezydenta Busha. Z tego powodu została usunięta z pozycji przewodniczącej przez Biały Dom, wysyłając potem otwarty list mówiący o zwolnieniu jej i wielu innych dobrych naukowców z powodu pobudek politycznych. Jeszcze zaledwie dwa lata temu wciąż podróżowała między San Diego (Instytutem w Salk), a San Francisco, gdzie pracował jej mąż – również naukowiec. Elizabeth ma teraz 71 lat i przeszła na emeryturę.

Źródło: kurier.at

7) Katherine Johnson

Historię tej niesamowitej matematyczki poznałam dzięki Marcinowi (@osteopatiauram), który pokazał mi film “Hidden figures” na Netflixie. Po obejrzeniu go byłam przerażona, zmotywowana i zainspirowana w jednym! Pierwsza ciemnoskóra matematyczka w NASA. Przez lata traktowana bardzo źle ponieważ w tamtych czasach w USA panowała kategoryzacja ludzi białych i ludzi koloru. Nie mogli oni korzystać ze wspólnych toalet, kubków, siedzeń… jednym słowem koszmar. Nie dość, że kobieta to jeszcze murzynka! To właśnie ona obliczała odległości i tory lotu statków kosmicznych, przewidywała tory lądowań awaryjnych, podawała czasu trwania lotów itp. Mając trójkę dzieci żonglowała macierzyństwo z pracą w jednej z najważniejszych organizacji naukowych (w tym przez 4 lata jako samotna matka i wdowa!). Po fantastycznej karierze naukowej zachęcała młode kobiety do studiowania przedmiotów STEM. Zmarła zaledwie dwa tygodnie temu mając 101 lat.

Źródło: aarp.org

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s