Co powinniśmy wiedzieć o wodzie?

W tym tygodniu połączyłam kilka najbardziej interesujących informacji o wodzie pitnej, które możecie uznać za wyjątkowo użyteczne podczas letnich upałów.

 

Woda stanowi ~60% masy naszego ciała i jest potrzebna do trawienia, regulacji temperatury ciała, ochrony tkanek miękkich, procesów metabolicznych, przewodzeniu impulsów elektrycznych oraz nawilżaniu stawów. Jak donosi WHO, 6 tysięcy dzieci dziennie umiera z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej.

Czekać na pragnienie czy planować picie?

Jeżeli ćwiczysz ze słabą intensywnością w chłodniejszych warunkach, wystarczy że będziesz pić kiedy poczujesz pragnienie. Kiedy jednak zwiększysz intensywność i znajdziesz się w cieplejszym otoczeniu (bądź zaczniesz intensywnie się pocić) powinieneś/powinnaś zaplanować picie wody. Odwodnienie zaczyna się po utracie >2% masy ciała. Warto zaznaczyć, iż osoby po znacznym wysiłku fizycznym mogą czuć się wypoczęci i nawodnieni nawet przy utracie 3-4% masy ciała (1).

 

Ile wody należy pić?

Naukowcy są bardzo podzieleni w temacie spożycia wody. Przeczytałam w pewnej duńskiej publikacji, iż podczas zwykłego dnia w pracy wydalmy z siebie około 500ml płynów na dzień poprzez oddawanie moczu i pocenie. W tym wypadku zaleca się aby mężczyźni średnio wypili 3,000ml a kobiety 2,200ml wody na dzień. Ponadto twierdzą oni, iż spożycie większej ilości bez wzmożonego wysiłku fizycznego nie będzie miało żadnych pozytywnych efektów. Inni naukowcy twierdzą, iż  pragnienie powoduje u nas picie około 2L wody/dzień (2)  i takiej ilości powinniśmy się trzymać. Amerykańskie źródła podają, iż zwyczaj picia 8 szklanek wody dziennie (koło 2L) powinien odpowiadać naszemu zapotrzebowaniu. Warto zwrócić uwagę na to, że wspomniane artykuły mówiły tylko i wyłącznie o spożywaniu wody, wyłączając kawę, herbatę i słodkie napoje (które swoją drogę podwyższają nasze zapotrzebowanie na wodę, tak jak i wszystkie węglowodany).

 

Codziennymi indykatorami dobrego nawodnienia są brak pragnienia oraz oddawanie jasno-zabarwionego bezwonnego moczu. Powinniśmy więc dopasować spożywanie wody do naszego stylu życia, diety, aktywności, płci, wagi oraz warunków pogodowych.

Efekty odwodnienia mózgu.

Chociaż wydaje się to bardzo abstrakcyjne, bardzo łatwo można odwodnić nasz mózg, ponieważ potrzebuje on znaczącej ilości płynów do poprawnego funkcjonowania. Czy wiesz, że odwodnienie wpływa na Twoje samopoczucie? Może być powodem np. codziennego przyciskania „drzemki” zamiast energetycznego budzenia się rano. Przy delikatnym odwodnieniu jesteśmy również bardzo wrażliwi na ból (3).

 

Odwodnienie obniża nasze umiejętności kognitywne i motoryczne oraz pamięć. Jazda samochodem pod wpływem jest karalna, lecz badania udowodniły, iż odwodnieni kierowcy mogą być jeszcze bardziej niebezpieczni na drogach (4).

 

Z butelki czy z kranu?

Jeżeli martwicie się jakością wody, nie ma większej różnicy między pitną wodą z kranu a wodą z butelki (bardzo często ta druga jest również zwyczajną kranówką). Argumenty typu „woda z butelki zawiera pestycydy i substancje podobne do hormonów” nie działają dlatego, iż woda z kranu zawiera te same pestycydy oraz resztki z wydalanych przez ludzi leków. Woda z kranu jest bardziej ekologiczna, butelki zaśmiecają środowisko, a do wyprodukowania jednej z nich zużywane są 3L wody. Dodatkowo, woda z butelki powinna być wypita jak najszybciej oraz przetrzymywana w chłodnym miejscu by zapobiec rozwoju mikroorganizmów i wydzielaniu się szkodliwych substancji z plastiku. Wygląda na to, iż kranówka jest nie tylko bardziej ekologiczna ale również, na ogół, mniej zanieczyszczona.

Czy można się nadwodnić?

W teorii jest to możliwe, lecz dobrze pracujące nerki powinny sobie poradzić z takimi sytuacjami. Osoby najbardziej narażone na nadwodnienie (oraz wysoki poziom sodu w organizmie) to atleci wytrzymałościowi, którym zaleca się picie według intensywności pocenia się. Oznakami nadwodnienia jest zatrzymanie wody w organizmie i opuchnięcie kostek. Większość ludzi, którzy piją dużo wody po prostu częściej biegają do toalety i nie doświadczają innych efektów ubocznych.

 

Co ze źródłami naukowymi, które mówią, że mamy pić więcej?

Niektóre organizacje zalecają picie 2.7-3.7L płynów dziennie. W to wliczana jest woda z innych napoi oraz posiłków.

 

5 szybkich rad na bycie dobrze nawodnionym tego lata:

  • Zawsze weź łyk lub dwa wody kiedy poczujesz się spragniony, nie opóźniaj reakcji twojego organizmu na odwodnienie. Do smaku dodaj owoce, mętę, imbir lub ogórek.
  • Każdego razu, kiedy włączasz czajnik – wypij szklankę wody czekając aż ta na herbatę się zagotuje.
  • Tego lata polecam Wam bardzo dobrą izolowaną butelkę AKSAHA. Bez związków BPA, ze stali nierdzewnej, niesamowicie lekka i izolowana buteleczka, która utrzymuje ciepłe napoje do 12 godzin, a zimne do 24. Możecie wziąć udział w moim konkursie na IG (@motivelina_com) aby wygrać jedną z nich. Jeżeli chcielibyście jednak zakupić ją sami, mam dla was 15% zniżkę na kod MOTIVELINA.
  • Kiedy jesteś w restauracji, obok posiłku i napoju, poproś również o dzbanek lub szklankę wody. Dzięki temu połączysz przyjemne z pożytecznym.
  • Nie wydawaj fortuny na wodę, VOSS jest zwykłą kranówką z Norwegii 😉

 

Jeżeli spodobał Ci się ten post, polub go i udostępnij, aby Twoi znajomi również skorzystali z wiedzy na temat wody pitnej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s