Skończmy wojnę z GMO! 2. Żywność GM.

To jest mój drugi post z edukacyjnej serii „Skończmy wojną z GMO”. Poprzedni, gdzie wyjaśniam niepewności związane z użyciem Genetycznie Modyfikowanych Organizmów – możecie przeczytać tutaj.

 

Zanim zacznę produkować się w naukowych kwestiach, chciałabym Wam niezmiernie podziękować za pozytywny odbiór mojego poprzedniego wpisu oraz za zaangażowanie w promocję bloga poprzez udostępnianie moich treści. Jest mi niezmiernie miło! Czytanie wiadomości i komentarzy, w których mówicie, że dzięki temu co opisuję dużo się nauczyliście lub zaczęliście spoglądać na ważne tematy z innej perspektywy sprawia mi ogromną frajdę i dodaje motywacji do dalszego pisania. Dziękuję również tym, którzy usilnie chcieli przekonać mnie, iż prawdy anegdotyczne są ważniejsze od publikacji naukowych – dzięki Wam uczę się jak dotrzeć do większego grona czytelników i w jaki sposób angażować się w ich edukację. Dziękuję!

 

A teraz do rzeczy… Dzisiaj będziemy rozmawiać o konkretnych przykładach żywności genetycznie modyfikowanej i powodach, dla których zostały stworzone. Po przeczytaniu tego wpisu dowiesz się, w jaki sposób naukowcy chcą zwalczyć głód na świecie, uskutecznić rolnictwo lub polepszyć stan naszego zdrowia.

 

1. Złoty Ryż.

Raport WHO z 2012 roku mówi nam, iż 250mln dzieci poniżej piątego roku życia boryka się z niedoborem witaminy A. Sytuacja jest szczególnie niebezpieczna w krajach rozwijających się – Południowo-Wschodniej Azji i Afryce. Tam nieleczone kliniczne niedobory retinolu prowadzą do ślepoty, osłabienia układu immunologicznego, krzywicy i innych poważnych chorób. Dostarczenie źródeł witaminy A do najuboższych rodzin zapobiegłoby śmierci 1/3 wszystkich dzieci w roku przedszkolnym co znaczy, iż 2.7mln dzieci rocznie umiera bez potrzeby. Naukowcy z Niemiec i Szwajcarii opracowali genetycznie modyfikowany ryż, który zawiera gen kodujący β-karoten (prekursor witaminy A), który zostaje w naszym organizmie rozłożony na pożądaną witaminę. Jak to możliwe? Genom zwyczajnego azjatyckiego ryżu został wzbogacony o gen żonkila, dzięki czemu jest nieco bardziej żółtawy w porównaniu do zwykłego i stąd jego nazwa. Produkcja Złotego Ryżu zostanie wdrążona najpierw w Bangladeszu i Filipinach, ponieważ te kraje mają z jednej strony bardzo duży odsetek ubóstwa a z drugiej stosunkowo zaawansowane regulacje pozwalające na uprawy żywności GM. Wprowadzenie produkcji modyfikowanego ryżu nie jest proste, ponieważ presja mediów i kampanii anty-GMO organizowanych między innymi przez Greenpeace utrzymują społeczeństwo w niepewności i strachu. W 2013 roku, amerykańscy naukowcy przyznali się do naruszenia zasad etyki, poprzez karmienie niedożywionych dzieci Złotym Ryżem w szkołach bez oficjalnej zgody ich rodziców. Po interwencji specjalistów od etyki, grupa natychmiast zakończyła badania. W czerwcu 2016 roku, 107 laureatów Nagrody Nobla podpisało list nakłaniający Greenpeace to zakończenia kampanii przeciwko modyfikowanemu ryżowi. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat kliknij tutaj lub tutaj.

 

2. Multiwitaminowa biała kukurydza.

Niedobór mikroelementów w diecie dotyka około 50% populacji na świecie, dlatego następnym przykładem pożywienia, które zostało wzbogacone o składniki odżywcze jest biała kukurydza. Zwykłą kukurydzę z Afryki Południowej uzupełniono o β-karoten, kwas foliowy i witaminę C. W jaki sposób? Dodając do niej 4 geny z innych kukurydz i dwóch szczepów bakterii. Tym razem naukowcy mieli na celu wzbogacenie diety w krajach, gdzie płatki zbożowe królują na śniadanie. Po szczegóły genetyczne możesz sięgnąć tutaj.

Jeżeli interesuje Cię żywność GM ze strony finansowej, tutaj znajdziesz więcej informacji.

 

3. Pomidory bogate w kwas foliowy.

Pomidory były modyfikowane wielokrotnie – aby podnieść ich wartość odżywczą lub wydłużyć okres przydatności do spożycia. Jednym z najbardziej interesujących przykładów modyfikacji pomidorów jest ten wykonany przez naukowców z Uniwersytetu na Florydzie. Podnieśli oni ekspresję genu odpowiedzialnego za produkcję substratów kwasu foliowego (witaminę B9), powodując wzrost zawartości witaminy w dojrzałym pomidorze aż 25-krotnie. Niedobór tego składnika jest kolejnym światowym problemem. B9 to bardzo ważna witamina, szczególnie dla kobiet w wieku płodnym, ponieważ jest odpowiedzialna za poprawny rozwój układu nerwowego płodu. Cewa nerwowa powstaje i zamyka się w pierwszym miesiącu po poczęciu, dlatego ważne jest, aby przyszłe mamy miały witaminy B9 w swoich organizmach pod dostatkiem. Więcej informacji: kliknij tutaj.

4. Papaja odporna na wirus PRV.

Papaya Ringspot Virus został rozpoznany na Hawajach w 1992 roku. Spustoszenie jakie zostawiał po sobie znacznie osłabiło hawajską gospodarkę. Genom zmodyfikowanej wersji owocu był wzbogacony o gen odporności na wirus, pochodzący z innego gatunku papai – Vasconellea. Nowa papaja została wprowadzona na rynek już w 1998 roku i Hawaje z sukcesem eksportują duże ilości owoców do dzisiaj. To jest jedna z najbardziej udanych i pozytywnie odbieranych przez społeczeństwo roślin GM. Tutaj i tutaj jest więcej informacji.

healthy-vegetables-restaurant-nature

 

5. Ziemniaki ‘Innate’

Jest to grupa ziemniaków o ulepszonych właściwościach, sprzedawana od 2014 roku. Naukowcy nie dodali do nich żadnych genów z obcych gatunków roślin, lecz zmienili poziom ekspresji już istniejących – stąd nazwa ‘Innate’ (wrodzony). Ziemniaki te nie czarnieją tak szybko, są odporne na obicia i produkują mniej asparaginy, aminokwasu, który podczas smażenia frytek zmienia się w substancję karcinogenną: akrylamid. Niestety, największy komercyjny konsument ziemniaków – McDonald’s – pod presją społeczeństwa oraz kampanii anty-GMO zrezygnował z używania ziemniaków Innate. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj, tu i tu.

bag-grocery-groceries-shop

 

Mleko GM

Ostatni przykład pokazuje, jak naukowcy pracujący nad GMO starają się zapanować nad rosnącym popytem na produkty mleczne. Jest to temat kontrowersyjny i nie mnie oceniać, czy nasze ‚mleczne’ potrzeby są ważniejsze od dobroci zwierzęcia. Jeżeli jednak jesteś przeciwko genetycznie modyfikowanemu mleku, może warto byłoby też przemyśleć picie mleka niemodyfikowanego. Mleko GM jest bezpieczne dla człowieka i mimo, iż legalne w US, to wciąż zabronione w Europie, Kanadzie i Australii. Krowom mlecznym na ogół podaje się hormon wzrostu by poprawić i wydłużyć ich laktację. Mleko GM pochodzi od krów, którym podaje się modyfikowaną wersję tego hormonu, która jeszcze bardziej wzmaga w nich produkcję mleka. Trudno jest ocenić jak nowy hormon wpływa na dobrostan krów. Niektóre krowy poddawane nowej terapii hormonalnej wydają się zdrowsze, a niektóre są skłonne do większej ilości infekcji. Wszystko zależy od stanu zdrowia krowy i warunków, w jakich jest trzymana. Badania nad wpływem obu napojów na człowieka wykazały brak różnic między modyfikowanym i zwykłym. Końcowa wiadomość jest taka – jeśli i tak pijesz mleko, to dla Twojego zdrowia bez znaczenia jest, czy wypijesz GM czy nie. Różnica leży jednak w tym, że mniej krów będzie potrzebnych do zapewnienia Twojej tygodniowej porcji mleka, jeśli wybierzesz to genetycznie modyfikowane. Więcej informacji: klik, klik, klik.

pexels-photo-234791.jpeg

Mam nadzieję, iż ten post wzbudził w Tobie zainteresowanie żywnością genetycznie modyfikowaną. Może i tym razem dowiedziałeś się czegoś nowego? Za tydzień opublikuję ostatni post z tej serii, w którym pokażę Wam przykłady użycia GMO poza przemysłem spożywczym.

 

Trzymajcie się ciepło!

Ewelina

 

 

Spodobało Ci się? Udostępnij & skomentuj 🙂

3 thoughts

  1. Dobrze, że o tym piszesz, bo ludzie straszą się nawzajem mitycznym GMO, a tak naprawdę nawet nie wiedzą, gdzie i jak takie produkty są wykorzystywane czy sprzedawane. Łatwo jest skojarzyć „modyfikacje genetyczne” z jakimiś mutacjami, nieudanymi eksperymentami, chorobami czy innymi katastrofami. A to jest błędne myślenie, jednak wynika głównie z niewiedzy. Dlatego trzeba jak najwięcej rozmawiać i uświadamiać 🙂

    Polubienie

    1. Dokładnie tak. Dlatego powstał ten blog, by otworzyć ludziom oczy i pokazać, że ani GMO, ani mikrofalówka czy węglowodany nas nie zjedzą:)

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s